Mikronika » Aktualności » SCADA SYNDIS dla Farm Fotowoltaicznych
23 lutego 2022

SCADA SYNDIS dla Farm Fotowoltaicznych

Rynek fotowoltaiki w Polsce to aktualnie duży plac budowy, który m.in. napędzają aukcje OZE (Odnawialnych Źródeł Energii). Tylko na podstawie rozstrzygniętych w 2020 roku aukcji łącznie mogą powstać instalacje PV o mocy ponad 1560 MW. Na początku roku pozyskaliśmy największe zamówienia w historii MIKRONIKI dla farm fotowoltaicznych – systemu SCADA wraz z szafami telemechaniki dla w sumie 86 farm o mocy 1MW każda.

Miło nam jest poinformować, że - nie zwalniając tempa - rozszerzyliśmy o kolejne obiekty o łącznej mocy 86MW. Rozmowy, dotyczące nowego zamówienia, nie należały do najprostszych, a trudna sytuacja na rynku podzespołów i rosnące ceny na pewno nie ułatwiły nam zadania. 

W pierwszej fazie projektu, czyli produkcji szaf i sterowników, udało nam się zrealizować dostawy wręcz błyskawicznie, spełniając bardzo wygórowane oczekiwania Inwestora odnośnie terminów. Nasz dział produkcji szaf wykonał niesamowicie dobrą pracę.

W kolejnych etapach projektu, polegających na realizacji prac wdrożeniowych na obiektach oraz edycjach danych w systemie, napotkaliśmy liczne wyzwania i problemy, którym udało się sprostać i terminowo zakończyć pracę. Prace uruchomieniowe, były wykonywane często z dnia na dzień, w trudnych warunkach w terenie, przy współpracy z kilkoma firmami wykonawczymi.

Za prowadzenie całego projektu, koordynacje oraz sprawy techniczne odpowiadała osoba z największym doświadczeniem, którego fachowość jest bardzo ceniona przez inwestora. Wykonawca często zwracał się do nas z przeróżnymi zagadnieniami technicznymi, a udzielona przez nas pomoc została doceniona i uznana jako dodatkowy atut naszej firmy. Nie bez znaczenia pozostaje również wsparcie ze strony naszego działu IT. Ze względu na rozmiar projektu nasze Koleżanki i Koledzy często wspomagają służby Inwestora, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.

Dzisiaj nasza SCADA SYNDIS funkcjonuje w Centrum Dyspozytorskim Inwestora. Oprócz standardowych funkcji, realizuje ona także dodatkowe funkcjonalności związane z obsługą obiektów PV, takie jak np. ograniczenia mocy czynnej, biernej, cos fi, obliczanie współczynnika produktywności oraz generowanie raportów. W aktualnie realizowanym projekcie dostarczyliśmy do tej pory ponad 50 szaf, a pozostałe planujemy wyprodukować jeszcze w tym roku.Co więcej, dynamika naszej współpracy z Inwestorem rośnie -  w planach na przyszły rok są przewidziane kolejne projekty o łącznej mocy 385 MW.

Nasi Klienci

MIKRONIKA sp. z o.o.

ul. Wykopy 2/4
60 - 001 Poznań
Polska
NIP: 779 25 02 760

MIKRONIKA sp. z o.o.

magnifiercrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram