Mikronika » Aktualności » WIZYTA W MROŹNEJ SZWECJI
24 stycznia 2024

WIZYTA W MROŹNEJ SZWECJI

W dniach 23-28 października 2023r., zespół złożony ze specjalisty ds. handlowych oraz inżynierów ds. wdrożeń i rozwoju oprogramowania, miał przyjemność być na wyjeździe służbowym w Szwecji. Wyjazd związany był z kontraktem, jaki firma Mikronika ma podpisany z jednym z operatorów systemu dystrybucyjnego, firmą Ellevio. Dla przypomnienia – nasze firmy nawiązały współpracę w 2020 roku, kiedy to firma Ellevio ogłosiła przetarg związany z automatyzacją sieci średniego napięcia, nazywany Vision 2030. W odróżnieniu od innego skandynawskiego partnera, fińskiego operatora Elenia, oprócz sterowników SO-52v21-AUT z wbudowanymi sygnalizatorami zwarć, przewiduje się dostawy kompletnych szaf sterowniczych z panelami sterowania lokalnego, akumulatorów oraz sensorów pomiarowych SN i nn. Dostawa ma dotyczyć również serwera do zarządzania firmware i konfiguracją wielu sterowników (tzw. DM-server). 

Pierwsze spotkanie przedstawicieli obu firm miało miejsce we wrześniu 2021, kiedy to delegacja szwedzka przyjechała na zorganizowany w naszej siedzibie tzw. proof of concept. Inżynierowie przyglądali się wówczas prototypom sterowników w wersjach przewidywanych do dostawy, testując podstawowe funkcje, transmisję danych do ich systemu SCADA, czy zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem. 

Nasz tegoroczny wyjazd rozpoczął się na poznańskim lotnisku Ławica. Po kilkugodzinnej podróży samolotem i samochodem znaleźliśmy się w miejscowości Karlstad, gdzie siedzibę ma firma Ellevio. To 60-tysięczne miasto jest stolicą regionu Värmland i leży mniej więcej w połowie drogi między stolicami dwóch największych krajów Skandynawii – Sztokholmem i Oslo. Tym razem celem naszej podróży był fabryczny test akceptacyjny (z ang. FAT - Factory Acceptance Test). Sprawdzeniu podlegały jakość, sprawność i zgodność z dokumentacją techniczną łącznie 6 szafek telemechaniki, przeznaczonych dla trzech typów stacji SN/nn. Testy funkcjonalne trwały trzy dni, z kolei jeden dzień poświęcony był na dyskusję odnośnie optymalizacji rozwiązań na potrzeby kolejnej fazy projektu. Naszym gospodarzem był głównie przedstawiciel zewnętrznej firmy,  która prowadzi postępowanie przetargowe dla Ellevio, a komunikacja podczas całego wyjazdu przebiegała w języku angielskim. Testy odbywały się w kompleksie budynków o charakterze biurowo-usługowym, który pierwotnie zajmowało wojsko. 

Mimo, że Karlstad nie jest dużym centrum rozrywkowym, jeden z wieczorów udało nam się spędzić oglądając rozgrywki hokeja na lodzie. Dla części z nas była to pierwsza okazja do spotkania się z tym sportem, zgłębienie zasad i obserwacja na żywo dość osobliwego widowiska. Na Löfbergs Arena swoje mecze rozgrywa klub Färjestad BK, a my trafiliśmy na spotkanie żeńskiej drużyny, grającej w drugiej lidzie tzw. NDHL. Przeciwniczki z Västerås IK zostały zdeklasowane przez gospodynie, które podtrzymując zwycięską passę wygrały aż 22:0. Dwie z zawodniczek – Emma Muren i Katerina Mrazova zdobyły aż po 7 punktów. 

Pozostały czas wolny poświęcaliśmy na oglądanie zmagań piłkarskiej Ligi Mistrzów oraz spokojne spacery po stolicy. Mieliśmy okazję podróżować ekspresowym pociągiem łączącym sztokholmski dworzec centralny z lotniskiem Arlanda, pokonując dystans blisko 50 kilometrów w 18 minut. 

Wracając do głównego celu naszego wyjazdu – nasze rozwiązania zostały przyjęte pozytywnie. Podziękowania należą się wszystkim osobom, które poświęciły swój czas, energię, doświadczenie i wiedzę, by nasze produkty zostały docenione. Oprócz pracowników centrali, w projekcie brały udział osoby z oddziałów zamiejscowych w Krakowie i Zamościu. 

Nasi Klienci

MIKRONIKA sp. z o.o.

ul. Wykopy 2/4
60 - 001 Poznań
Polska
NIP: 779 25 02 760

MIKRONIKA sp. z o.o.

magnifiercrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram