Klient: SPECTRIS ENERGY Sp. z o.o.
Opis:
Firma MIKRONIKA wdrożyła na przełomie lat 2021 – 2022 Centralny System SCADA SYNDIS RV dla farm fotowoltaicznych zlokalizowanych na terenie Polski. System ten jest cały czas rozwijany oraz rozbudowywany o kolejne obiekty.
Aktualnie zakres wdrożenia obejmuje:
- 308 obiektów docelowo (zrealizowano 172 obiekty / w trakcie kolejne 136 obiektów),
- 375 MW docelowo (zrealizowano 172 MW / w trakcie kolejne 203 MW),
- obiekty o różnych mocach: od 1 MW do 9 MW,
- wizualizacje lokalną oraz dostęp do system poprzez przeglądarkę WWW,
- realizacje podstawowych funkcji SCADA: wizualizacja, realizacja sterowań, akwizycja pomiarów, wykresy, udostępnienia danych do firm trzecich, itp.,
- zawansowany moduł raportowy (wyprodukowana moc, dostępność urządzeń, itp.),
- wyliczanie współczynnika produktywności PR.
Poza oprogramowaniem MIKRONIKA dostarcza 322 szafy telemechaniki (306 szaf dostarczonych, 16 w trakcie realizacji), z których większa część został już uruchomiona oraz skonfigurowana a pozostałe prace odbywają się zgodnie z harmonogramem.
Każda z szaf wyposażona jest w: sterownik automatyki, sterownik telemechaniki na potrzeby komunikacji z OSD, urządzenia zasilania potrzeb własnych, SmartLogger/-y (dostawa Inwestora).
Dodatkowo dla farm fotowoltaicznych o mocy powyżej 1 MW sterowniki automatyki posiadają zaimplementowane logiki realizujące funkcje regulacyjne tzw. PPC (Power Plant Controller).
W planach jest dalszy rozwój systemu SCADA poprzez dodanie funkcjonalności analitycznych oraz biznesowych, rozbudowa o kolejne obiekty o mocy sumarycznej ok. 280 MW oraz rozszerzenie obszaru SCADY o farmy fotowoltaiczne zlokalizowane poza granicami kraju.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Polska / TAURON Dystrybucja S.A. / Smart Grid
Klient: ZPUE S.A.
Opis: Od połowy 2022 roku realizujemy dostawy telemechaniki dla nowych stacji transformatorowych, które są instalowane na całym obszarze spółki TAURON Dystrybucja S.A. Na potrzeby tej realizacji w przeciągu dwóch lat trwania kontraktu wyprodukujemy ponad 800 sterowników typu SO-54SR, które zostaną zainstalowane na ponad 700 obiektach w prefabrykowanych przez nas szafkach.
TAURON Dystrybucja S.A. jest największym dystrybutorem prądu w Polsce. Dostarcza 50 TWh energii elektrycznej na obszarze 57 tys. km2, czyli 18,5% powierzchni Polski. Obsługuje 5,7 mln klientów. Obecnie zatrudnia około 7,8 tys. pracowników.
System telemechaniki SYNDIS SO-5 oraz system dyspozytorski SYNDIS RV w ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Dąbrowie Górniczej Huta Katowice.
System funkcjonuje od 2003 roku do dnia dzisiejszego i w miarę powstających potrzeb jest modernizowany oraz rozbudowywany o obsługę kolejnych urządzeń oraz rozdzielni.
W chwili obecnej system swoim zakresem obejmuje monitoring oraz sterowanie rozdzielniami na terenie Huty Katowice o poziomie napięć 110kV, 6kV oraz 0,4kV.
Zakres prac i dostaw zrealizowanych przez firmę MIKRONIKA obejmował, między innymi dostawę i uruchomienie:
- redundantnego systemu dyspozytorskiego SYNDIS RV zlokalizowanego w Dyspozytorni ZDM składającego się z:
- sterowników komunikacyjnych SO-55 (podstawowego i rezerwowego),
- sterownika tablicy synoptycznej SO-55TS,
- serwerów (podstawowego i rezerwowego),
- dwóch stanowisk operatorskich (w tym jednego z wielomonitorową ścianą graficzną),
- kontrolera synchronizacji czasu,
- oprogramowania SCADA SYNDIS RV,
- rozproszonego systemy telemechaniki SYNDIS SO-5 składającego się z:
- sterowników komunikacyjnych / koncentratorów zabezpieczeń SO-55,
- sterowników obiektowych SO-52v11, SO-52,
- zapieczeń z funkcją sterownika pola SO-52v11-eMTZR,
- automatów SZR typu SO-52v11-eMSZR.
Urządzenia zostały umieszczone w sprefabrykowanych przez MIKRONIKĘ szafach telemechaniki.
W ramach powierzonego zlecenia firma MIKRONIKA wykonała prace uruchomieniowe oraz przeprowadziła testy i szkolenia w zakresie dostarczonych rozwiązań.
Komunikacja w obrębie systemu SYNDIS SO-5 została zrealizowana za pomocą łącz cyfrowych w protokołach IEC 61870-5-103, MODBUS-RTU, DNP3.0 lub na drodze analogowej.
Dostarczony system integruje działanie wszystkich urządzeń na stacji, pochodzących również od innych dostawców, w tym zabezpieczeń, automatyk oraz pozostałych IED.
Wdrożony system zapewnia także wymianę danych z systemem telemechaniki Elektrociepłowni TAMEH ZW Nowa.
System Sterowania i Nadzoru SYNDIS SO-5 dla stacji 220/110/30kV „GPO Nowe Czarnowo”
Zakres prac i dostaw zrealizowanych przez firmę MIKRONIKA w ramach projektu dla ww. stacji obejmował, między innymi, dostawę i uruchomienie:
- sterownika komunikacyjnego / koncentratora zabezpieczeń SO-55,
- sterownika obiektowego SO-52v11,
- serwera stanowiska operatora systemu SCADA SYNDIS RV,
- serwera zdalnego dostępu (WEB serwera),
- kontrolera synchronizacji czasu SO-5530-GT,
- przełączników sieciowych pracujących w standardzie IEC 61850,
- modułu sygnalizacji alarmowej poprzez GSM/GPRS.
Urządzenia zostały umieszczone w sprefabrykowanych przez MIKRONIKĘ szafach.
W ramach powierzonego zlecenia firma MIKRONIKA wykonała prace uruchomieniowe oraz przeprowadziła testy i szkolenia w zakresie dostarczonych rozwiązań.
MIKRONIKA opracowała także algorytm regulacji mocą bierną farmy wiatrowej.
Komunikacja w obrębie systemu SYNDIS została zrealizowana za pomocą łącz cyfrowych m.in. w protokołach IEC 61870-5-103, IEC 61870-5-104, IEC 61850, MODBUS-RTU, DNP3.0 lub na drodze analogowej.
Architektura wdrożonego systemu SSiN SYNDIS zapewnia redundancje poprzez zastosowanie zasilacza podstawowego i rezerwowego w sterownikach oraz budowy stacyjnej sieci LAN w oparciu o redundantne przełączniki sieciowe pracujące w standardzie zgodnym z IEC 61850.
Dostarczony SSiN integruje działanie wszystkich urządzeń na stacji, pochodzących również od innych dostawców, w tym zabezpieczeń, automatyk oraz pozostałych IED.
System SSiN komunikuje się z nadrzędnymi centrami dyspozytorskimi PSE S.A. (Polskie Sieci Energetyczne S.A.) przy wykorzystaniu redundantnych dróg transmisji oraz z systemem SCADA sąsiedniej stacji GPO 110/33kV Kozielice.
Wdrożony system zapewnia także wymianę danych z technologicznym systemem SCADA Farmy Wiatrowej produkcji VESTAS.
System Sterowania i Nadzoru (SSiN) stacji 110/20kV „GPO Skurpie” wraz z dostawą urządzeń na potrzeby budowy Farmy Wiatrowej Skurpie”
Zakres prac i dostaw zrealizowanych przez firmę MIKRONIKA w ramach projektu dla ww. stacji obejmował, między innymi, dostawę i uruchomienie:
- sterownika komunikacyjnego / koncentratora zabezpieczeń SO-55,
- sterownika obiektowego SO-52v11,
- serwera stanowiska operatora systemu SCADA SYNDIS RV,
- serwera zdalnego dostępu (WEB serwera),
- kontrolera synchronizacji czasu SO-5530-GT,
- kanału inżynierskiego na potrzeby zdalnego nadzoru inżynierskiego urządzeń.
Urządzenia zostały umieszczone w sprefabrykowanych przez MIKRONIKĘ szafach telemechaniki.
W ramach powierzonego zlecenia firma MIKRONIKA wykonała prace uruchomieniowe oraz przeprowadziła testy i szkolenia w zakresie dostarczonych rozwiązań.
Komunikacja w obrębie systemu SYNDIS została zrealizowana za pomocą łącz cyfrowych m.in. w protokołach IEC 61870-5-103, IEC 61870-5-104, MODBUS-RTU, DNP3.0 lub na drodze analogowej.
Dostarczony SSiN integruje działanie wszystkich urządzeń na stacji, pochodzących również od innych dostawców, w tym zabezpieczeń, automatyk oraz pozostałych IED.
System SSiN komunikuje się z nadrzędnymi centrami dyspozytorskimi PSE S.A. (Polskie Sieci Energetyczne S.A.) oraz spółką dystrybucyjną ENERGA S.A. przy wykorzystaniu redundantnych dróg transmisji.
Wdrożony system zapewnia także wymianę danych z technologicznym systemem SCADA Farmy Wiatrowej produkcji SIEMENS.
Zabudowa sterownika obiektowego telemechaniki w GPZ Bronowice ENEA o/Zielona Góra
Zakres prac i dostaw zrealizowanych przez firmę MIKRONIKA w ramach zadania na stacji GPZ 110/20kV Bronowice obejmował, między innymi:
- wykonanie projektu wraz z opracowaniem list sygnałów oraz dokumentacji powykonawczej,
- dostawę dwóch sterowników telemechaniki (podstawowego i rezerwowego) SO-55 systemu SYNDIS SO-5, zapewniających redundantną komunikację z Centrum Nadzoru,
- dostawę sterownika obiektowego SO-52v11 oraz sygnalizacji awaryjnej SO-52v21 z dodatkową komunikacją GPRS/APN,
- dostawę modemu MSG-701 na potrzeby rezerwowej komunikacji GPRS/APN z systemem nadrzędnym,
- dostawę wymaganego okablowania oraz materiałów montażowych,
- wykonanie prac montażowych wg projektu (demontaż, montaż, układanie niezbędnego okablowania sygnałowego i zasilającego),
- uruchomienie, parametryzacje oraz testy sterowników telemechaniki oraz sterownika sygnalizacji awaryjnej,
- niezbędne prace i dostawy w systemach nadrzędnych SCADA SYDNIS w ośrodkach RDM oraz ODS.
Urządzenia zostały umieszczone w sprefabrykowanej przez MIKRONIKĘ szafie.
Komunikacja w obrębie systemu SYNDIS SO-5 została zrealizowana za pomocą łącz cyfrowych lub na drodze stykowej.
Dostarczony system telemechaniki integruje działanie wszystkich urządzeń na stacji, pochodzących również od innych dostawców, w tym zabezpieczeń, automatyk oraz pozostałych IED.
Wdrożony System SSiN komunikuje się nadrzędnymi centrami dyspozytorskimi spółki dystrybucyjnej ENEA Operator Sp. z o.o. przy wykorzystaniu redundantnych dróg transmisji.
Wdrożenia dla PKP Energetyka S.A
Mikronika Sp. z o.o. zrealizowała dostawę, instalację i uruchomienie centralnego systemu SCADA, który zastąpił 22 mniejsze, lokalne systemy, do zdalnego monitorowania, nadzoru i zdalnego sterowania w czasie rzeczywistym, wszystkimi urządzeniami sieci i stacji, na niezależnych obszarach geograficznych należących do PKP Energetyka na terenie całej Polski.
System obejmuje ponad 150 000 sygnałów i pomiarów z kilkuset obiektów elektroenergetycznych (podstacje wtórne, podstacje pierwotne, podstacje trakcyjne, kabiny sekcyjne) i jest obsługiwany przez ponad 200 użytkowników.
Projekt realizowany był w latach 2018-2021.
Mikronika Sp. z o.o. zrealizowała także dostawę i uruchomienie systemów automatyki i pomiarów produkcji MIKRONIKI dla 46 (stan na 2021) obiektów energetycznych pracujących na napięciu 110kV, klasy PT i GPZ. Wdrożone systemy obejmują elementy systemu sterowania i nadzoru SSIN SO-5 (ponad 42 koncentratory danych SO-55), sygnalizację centralną (ponad 28 sygnalizacji SO-52v11-SC), mierniki jakości energii ( ponad 57 sztuk mierników SO52v11-eME) dla systemu oceny jakości energii SYNDIS-PQ.
Mikronika Sp. z o.o. dostarcza także elementy automatyki i zabezpieczenia dla potrzeb automatyzacji sieci SN Dostawy obejmują, ale się nie ograniczają, do zabezpieczeń, w tym do reklozerów, sterowniki automatyki, moduły komunikacyjne GSM/APN.